Nasıl Uzman Çavuş Olunur?

Meraklı

Ansiklopedi Forum
Özel Üye
Bu dönemin en çok merak edilen sorusu Uzman Çavuş Nasıl Olunur? 'dur diye düşünüyorum. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Muhammed

Ansiklopedi Forum
Yönetici
Orgeneral
Uzman Çavuş olabilmek için öncelikle en az lise ve dengi okul mezunu olmak gerekmektedir. Ayrıca geçtiğimiz son döneme kadar Askerlik Şartı da aranıyordu. Fakat son alımlarda bu şart kaldırıldı ve artık askerlik yapmayan kişiler de Uzman Çavuş olabilmektedirler.

Uzman Çavuş olabilmek için ilgili kuvvet (Kara, Hava, Deniz ve Jandarma) komutanlığının ilanları ve başvuru koşulları doğrultusunda, eğer şartları taşıyorsanız öncelikle internet sayfası üzerinden müracaat etmelisiniz. Sonrasında başvuru sonuçları açıklanır ve eğer ön başvurunuz kabul edildiyse ilgili komutanlığa mülakat ve spor testi için belirtilecek olan gün ve saatte istenilecek olan evrak ile birlikte davet edilirsiniz. Burada sırasıyla evrak kontrolü, ön sağlık muayenesi, spor testi ve sözlü mülakat aşamalarına tabi tutulursunuz. Bu aşamalardan başarıyla geçen adaylar sağlık raporu için hastaneye sevk edilirler. Sağlık kurulundan Uzman Erbaş Olur raporu alan adaylar raporlarını ilgili komutanlığa elden götürür veya kargo yoluyla gönderir.

Bu aşamadan sonra eğitim birliklerine Kursiyer olarak atamanız gerçekleştirilir. Eğitim sürecinizin ardından mezun edilerek Uzman Çavuş veya Uzman Onbaşı olarak kıta'larda göreve başlarsınız.

Not: Son dönemlerde başvuru koşullarında sürekli olarak değişkenlik yaşandığından dolayı müracaat döneminde mağdur olmamanız için başvuru kılavuzunu detaylı okumalısınız. Örneğin; Bir dönem askerlik şartı aranırken, diğer dönemde askerlik şartı aranmıyor veya yine aynı şekilde KPSS şartı bir dönem aranırken, sonraki dönem aranmayabiliyor.